مروری بر تفاوت چای سبز و سیاه

تفاوت چای سبز و سیاه - چای دوغزال

چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان محسوب می‌شود که انواع مختلفی دارد. دو نوع اصلی چای که اغلب مورد توجه افراد قرار می‌گیرد، چای سبز و سیاه است که از علی‌رغم داشتن منشا مشترک، از لحاظ فرآیند تولید، ترکیبات شیمیایی و خواص با یکدیگر متفاوت‌اند. از آن جایی که آشنایی با تفاوت چای سبز و سیاه می‌تواند تاثیر زیادی در انتخاب گزینه بهتر و متناسب با سبک زندگی و سلامتی داشته باشد، مقاله پیش رو را تهیه کردیم. در این مقاله به بررسی مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع چای از جمله میزان آنتی‌اکسیدان‌ها، کافئین، تاثیراتی که بر سلامتی دارند و… خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین نوشیدنی را برای خود انتخاب کنید. پس اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، این مطلب از وب‌سایت دوغزال را تا انتها بخوانید.

چای سبز و چای سیاه

پیش از آنکه درباره تفاوت چای سبز و سیاه صحبت کنیم، لازم است تعریفی درباره این دو نوع چای ارائه دهیم. چای سبز و چای سیاه هر دو از گیاه چای (Camellia sinensis) به دست می‌آیند اما روش فرآوری در هر یک از این دو نوع چای با یکدیگر متفاوت است که در نهایت باعث ایجاد برخی تفاوت‌ها در طعم و خواص این نوشیدنی‌ها می‌شود.

 • چای سبز

چای سبز از شاخه‌های تازه و جوان گیاه چای تهیه می‌شود و برگ‌ها پس از چیده شدن، فقط خشک می‌شوند و تحت هیچ گونه فرآیند اکسیداسیون قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل است که رنگ این نوع چای، سبز روشن است و طعمی نسبتاً تلخ و تند دارد. لازم به ذکر است که چای سبز حاوی بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان‌ها (مانند کاتچین‌ها) است که همین موضوع باعث می‌شود تا این نوشیدنی خواص درمانی بیشتری داشته باشد.

 • چای سیاه

چای سیاه از همان گیاه چای اما با فرآیند متفاوتی تولید می‌شود. به این صورت که پس از چیده شدن برگ‌ها، برخلاف چای سبز، برگ‌های چای سیاه را خشک و پژمرده می‌کنند تا فرآیند اکسیداسیون (فرمانتاسیون) صورت پذیرد. این فرایند، منجر به قرمز تیره یا سیاه شدن برگ‌ها و تبدیل شدن ترکیبات شیمیایی آن می‌شود. این نوع چای معمولاً پررنگ‌تر و قوی‌تر از چای سبز بوده و کافئین بیشتر و آنتی اکسیدان کمتری دارد.

خواص مشترک چای سبز و سیاه

همانطور که اشاره شد، چای سبز و چای سیاه هر دو از گیاه چای (Camellia sinensis) ساخته می‌شوند و به همین دلیل دارای خواص مشترک متعددی هستند. در واقع هرچند تفاوت چای سبز و سیاه زیاد باشد، اما وجه تشابه‌هایی نیز می‌توان در خواص آن‌ها پیدا کرد. برخی از خواص مشترک این نوشیدنی‌ها عبارت‌اند از:

 1. کاهش ریسک بیماری‌های قلبی-عروقی: از آنجایی که هر دو نوع چای سبز و سیاه، حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی هستند، نقش موثری در کاهش کلسترول خون، فشار خون و التهاب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی ایفا نمایند.
 2. بهبود عملکرد مغز: در هر دو نوع چای سبز و سیاه، کافئین و ترکیبات دیگری وجود دارد که منجر به بهبود عملکرد شناختی، تمرکز و حافظه می‌شوند. در واقع این ترکیبات، سطح دوپامین و سروتونین در مغز را افزایش می‌دهند و تاثیر مثبتی بر سلامت مغز و ذهن می‌گذارند.
 3. کاهش احتمال ابتلا به سرطان: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز و سیاه از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کنند. مطالعات انجام شده نیز نشان می‌دهند که مصرف منظم چای می‌تواند احتمال ابتلا به برخی از انواع سرطان را به میزان قابل توجهی پایین آورد.
 4. بهبود سلامت دهان و دندان: هر دو نوع چای سبز و سیاه دارای فلوراید هستند که مینای دندان‌ها را تقویت و از آن‌ها در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند. همچنین در چای ترکیبات ضد باکتریایی یافت می‌شود که می‌تواند از عفونت‌های لثه پیشگیری کند.
 5. کاهش چربی و وزن بدن: مواد مغذی موجود در چای سبز و سیاه از سویی با افزایش سوخت و ساز بدن، به کاهش وزن کمک می‌کنند و از سوی دیگر، می‌توانند اشتها را کاهش داده و هضم غذا را بهبود ببخشند.
 6. تقویت سیستم ایمنی: آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتوشیمیایی‌هایی که در چای سبز و سیاه وجود دارد، می‌توانند به افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها کمک کرده و عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت نمایند.
 7. سلامت پوستی: در چای سبز و سیاه، آنتی اکسیدان‌هایی وجود دارد که می‌توانند از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه UV محافظت کنند و به درمان مشکلات پوستی مانند جوش‌های صورت و التهاب کمک نمایند.
 8. کاهش ریسک دیابت نوع 2: مصرف منظم چای سبز و سیاه می‌تواند با کمک به کنترل سطح قند خون و حساسیت به انسولین، از خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بکاهد.

تفاوت چای سبز و سیاه

بررسی تفاوت چای سبز و سیاه - چای دوغزال

چای سبز و چای سیاه علی‌رغم داشتن خواص مشترک، تفاوت‌های اساسی در فرآیند تولید و ویژگی‌های شیمیایی دارند. چای سبز از پوشاندن و خشک کردن برگ‌های تازه چای تولید می‌شود و فرآیند تخمیر در آن انجام نمی‌شود و به همین دلیل، مقادیر بالاتری از کاتچین‌ها و آنتی اکسیدان‌های طبیعی دارد. این در حالی است که چای سیاه، در طول فرایند تخمیر، قهوه‌ای شده و ترکیبات شیمیایی متفاوتی به دست می‌آورد که متفاوت از چای سبز است. این تفاوت حاصل شده در ترکیبات شیمیایی، باعث ظهور تفاوت چای سبز و سیاه می‌شود. در ادامه برخی از انواع تفاوت چای سیاه و سبز را بررسی می‌کنیم:

تفاوت چای سیاه و چای سبز از نظر ترکیب

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که در مقایسه چای سبز و سیاه به آن پی می‌بریم، تفاوت چای سبز و سیاه از نظر ترکیب است. همانطور که اشاره کردیم، فرایند اکسیداسیون باعث تغییرات شیمیایی در چای می‌شود. ترکیبات این دو نوع چای به شرح زیر است:

 • ترکیبات فنولی: چای سبز مقادیر بیشتری از ترکیبات فنولی به‌ویژه کاتچین‌ها مانند EGCG دارد که مسئول خواص آنتی‌اکسیدانی قوی چای سبز هستند. در مقابل در چای سیاه، بخش قابل توجهی از این ترکیبات فنولی در طول فرایند اکسیداسیون از بین می‌روند.
 • تئافلاوین‌ها و تئاروبیژین‌ها: در چای سیاه، این ترکیبات اکسیداتیو حاصل می‌شوند که منجر به تغییر رنگ چای به قهوه‌ای و طعم قوی چای سیاه می‌شوند. لازم به ذکر است که چای سبز، فاقد این ترکیبات است.
 • کافئین: میزان کافئین در چای سیاه نسبت به چای سبز بیشتر است.
 • آمینواسیدها: چای سبز مقادیر بیشتری از آمینواسیدهایی مانند تیامین و L-تئانین دارد که باعث افزایش طعم و خواص آرامش بخشی به آن می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله که بر موضوع تفاوت چای سبز و سیاه تمرکز داشت، بیان شد که چای سبز و سیاه هر دو از گیاه چای (Camellia sinensis) تهیه می‌شوند، اما فرآیند تولید متفاوتی دارند که بر ترکیبات شیمیایی و خواص این دو نوع نوشیدنی تاثیر می‌گذارد. فرآیند اکسیداسیون چای سبز کوتاه‌تر و کمتری بوده و به همین دلیل سطح آنتی‌اکسیدان‌های این نوع چای بالاتر است. همچنین چای سبز مقدار کافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد که به همین دلیل، می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی و کاهش وزن نقش موثری ایفا کند. این در حالی است که چای سیاه تاثیر مثبت چشمگیری بر سلامت مغز، قلب و عروق دارد. اگر مقاله آشنایی با تفاوت چای سیاه و سبز به شما در انتخاب نوع چای کمک کرده، پس حتما اکنون می‌دانید که چه نوع چای برای شما مناسب است. توجه داشته باشید که شما می‌توانید انواع چای سبز و سیاه با کیفیت را از دوغزال تهیه نمایید. این شرکت طیف گسترده‌ای از چای‌های ارگانیک و ممتاز را با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کند تا بتوانید بهترین گزینه را برای سلامتی و سبک زندگی خود برگزینید.

سوالات متداول

 • چرا چای سبز حاوی سطح آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری است؟

از آن جایی که چای سبز تحت فرآیند اکسیداسیون کمتری قرار می‌گیرد، ترکیبات شیمیایی آنتی‌اکسیدانی آن همچون کاتچین‌ها بیشتر حفظ می‌شوند. در صورتی که در روند تولید چای سیاه، شاهد اکسیداسیون و تخریب بیستر این ترکیبات هستیم.

 • تفاوت در میزان کافئین و آنتی‌اکسیدان‌ها، چگونه بر خواص چای تاثیر می‌گذارد؟

چای سبز سطح آنتی اکسیدانی بالاتری دارد و به همین دلیل، تاثیر مثبت و بیشتری بر تقویت سیستم ایمنی خواهد داشت. در مقابل، چای سیاه به دلیل داشتن کافئین بیشتر، بر بهبود عملکرد مغز و سلامت قلب و عروق تاثیر می‌گذارد.

 • در مقایسه با چای سیاه، چای سبز چه مزایایی دارد؟

علاوه بر سطح بالاتر آنتی‌اکسیدان‌ها، سایر ترکیبات همچون کاتچین‌های موجود در چای سبز می‌توانند موجب تقویت سیستم ایمنی و تسریع در کاهش وزن شوند.