اینفوگرافیک: نگاهی بر مهمترین خواص درمانی دمنوش بابونه

خواص درمانی دمنوش بابونه-چای دوغزال

اینفوگرافیک: نگاهی بر مهمترین خواص درمانی دمنوش بابونه

گل بابونه یکی از گیاهان دارویی عمومی است که سابقه استفاده آن به یونان باستان، رومی‌ها و مصری‌ها باز می‌گردد. امروزه نیز به دلیل خواص درمانی دمنوش بابونه و تاثیر فوق العاده این نوشیدنی بر سلامتی، در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این اینفوگرافیک، مهم‌ترین خواص درمانی دمنوش بابونه را مشاهده می‌کنید.

مهم‌ترین خواص درمانی دمنوش بابونه

دمنوش بابونه فواید و خواص بی‌نظیری دارد و به همین دلیل می‌توان آن را در اکثر منازل ایرانی پیدا کرد. این دمنوش علاوه بر کمک به سلامتی ارگان‌های بدن از جمله قلب و عروق، سیستم گوارشی و سیستم ایمنی، دمنوشی آرامش‌بخش است و در بیشتر مواقع به افرادی که دچار تنش، استرس یا اضطراب هستند، پیشنهاد می‌شود تا مصرف نمایند. در ادامه برخی از شگفت انگیزترین خواص درمانی دمنوش بابونه را بررسی می‌کنیم:

کنترل سطح قند خون

یکی از خواص درمانی دمنوش بابونه کنترل و مدیریت سطح قند خون است. قند خون بالا در طول دراز مدت، می‌تواند آسیب جدی به بدن وارد کند و اعصاب، رگ‌های خونی، قلب و سایر اندام‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد و در عملکرد آن‌ها اختلال ایجاد نماید. از مزایای نوشیدن دمنوش بابونه، این است که می‌تواند بر میانگین سطح گلوکز خون تاثیر بگذارد، سطح قند خون بدن را متعادل کند و در نهایت، از پانکراس که مسئولیت تولید انسولین را بر عهده دارد، محافظت کند.

درمان بیماری‌های گوارشی

یکی دیگر از خواص درمانی دمنوش بابونه، درمان انواع ناراحتی معده و مشکلات گوارشی، از جمله گاز معده، اسهال و… است. گیاه بابونه خاصیت ضد التهابی و ضد اسپاسمی دارد که در نهایت با منبسط و آزاد کردن عضلات دستگاه، به کاهش التهابات و بیماری‌ها کمک می‌کند.

بهبود گلودرد

دمنوش بابونه، از طرفی باعث نرم شدن گلو می‌شود و ازطرف دیگر، به عنوان ضد اسپاسم به کاهش سرفه و اسپاسم‌های گلو کمک می‌نماید. اگر گلودرد شما را عذاب می‌دهد، توصیه می‌کنیم یک لیوان دمنوش بابونه میل کنید تا معجزه آن را حس کنید.

کمک به سلامت قلب و عروق

فلاونوئید نوعی آنتی اکسیدان است که به حفاظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو می‌پردازد. آسیب‌هایی حاصل از استرس اکسیداتیو، در طول زمان، منجر به التهابات مزمن و ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. لازم است بدانید که دمنوش بابونه حاوی مقادیر زیادی فلاونوئید بوده و به همین دلیل، خطر ابتلا به امراض قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد. از دیگر خواص درمانی دمنوش بابونه نیز، کاهش سطح کلسترول LDL بدن است که از این طریق می‌تواند مانع از فشار خون بالا در بدن شود.

تسکین دردهای دوران قاعدگی

دمنوش بابونه با شل کردن عضلات، از اسپاسم جلوگیری می‌کند. از این رو می‌تواند در تسکین دردهای قاعدگی موثر واقع شود. این دمنوش از تولید پروستاگلاندین‌ها که ترکیبات موثر در التهابات و دردهای قاعدگی هستند، جلوگیری می‌کند. نوشیدن این دمنوش در دوران عادت ماهانه، می‌تواند از خونریزی شدید جلوگیری کرده و با کاهش علائم PMS به متعادل شدن خلق و خو و کاهش اضطراب و افسردگی در این دوره کمک نماید.

کمک به درمان سرطان

نتایج یک گزارش سیستماتیک در سال 2023 حاکی از آن است که دمنوش بابونه می‌تواند در کاهش برخی از عوارض سلامتی مرتبط با انواع سرطان تاثیر بسزایی داشته باشد. بر اساس این مطالعه، کاهش موکوزیت دهان، عوارض پوستی، افسردگی، استفراغ، افزایش اشتها و به طور کلی بهبود کیفیت زندگی از جمله خواص درمانی دمنوش بابونه برای افراد مبتلا به بیماری سرطان است. 

افزایش کیفیت خواب

یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از دمنوش بابونه، بهبود خواب و درمان طبیعی بی‌خوابی است. این دمنوش دارای فلاونوئیدی تحت عنوان آپیژنین بوده که عملکردی مشابه بنزودیازپین در مغز دارد و به عنوان نوعی داروی آرامش بخش عمل می‌کند. به این ترتیب، افرادی که چای یا دمنوش بابونه را به صورت منظم مصرف می‌کنند، به درمان بی‌خوابی و اضطراب خود کمک می‌نمایند.

کاهش اضطراب

آپیژنین موجود در دمنوش بابونه، علاوه بر اینکه به بهتر خوابیدن و داشتن خوابی با کیفیت کمک می‌کند، منجر به کاهش استرس و اضطراب نیز می‌شود. بابونه به عنوان یک داروی ضد اضطراب عمل می‌کند که با کاهش علائم استرس، به شما کمک می‌کند تا آرامش پیدا کنید. اگر دغدغه و نگرانی بسیار زیادی دارید، توصیه می‌کنیم کمی از خواص درمانی دمنوش بابونه استفاده کنید تا بتوانید اندکی از آرامش از دست رفته خود را بازگردانید.

کلام آخر

دمنوش بابونه، یکی از انواع دمنوش پرطرفدار و پر مصرف است که سابقه‌ای دور و دراز دارد. این دمنوش، از گذشته تا به امروز مورد استفاده افراد در سراسر دنیا قرار گرفته و تقریبا در اکثر کشورها، شناخته شده است. خواص درمانی دمنوش بابونه یکی از دلایل محبوبیت این نوشیدنی است که در این اینفوگرافیک می‌توانید ببینید. اگر شما هم مایل به تهیه و خرید انواع دمنوش هستید تا به تقویت سیستم ایمنی خود کمک کنید، می‌توانید به وب‌سایت چای دوغزال مراجعه نمایید. مطمئن باشید که از خرید خود پشیمان نخواهید شد.

اینفوگرافیک خواص درمانی دمنوش بابونه-چای دوغزال