همه چیز درباره انواع دمنوش کنترل قند خون

دمنوش کنترل قند خون-چای دوغزال

آیا می‌خواهید روشی طبیعی و موثر برای کنترل قند خونتان را بیابید؟ دمنوش‌ها می‌توانند یک گزینه کم هزینه و ساده برای مدیریت قند خون باشند. بیایید با هم به دنیای فواید انواع دمنوش کنترل قند خون سر بزنیم.

قند خون یکی از عوامل حیاتی برای سلامتی ماست و به همین دلیل کنترل و مدیریت آن اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از راه‌های طبیعی و موثر برای کنترل قند خون استفاده از دمنوش‌هاست. این دمنوش‌ها اغلب از مواد گیاهی و طبیعی تهیه می‌شوند که می‌توانند به مدیریت قند خون کمک کنند. در این مقاله، به بررسی انواع دمنوش کنترل قند خون و فواید آن‌ها می‌پردازیم. پس اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، این مقاله از وب‌سایت دوغزال را تا انتها بخوانید.

قند خون چیست؟

پیش از آن‌که درباره دمنوش کنترل قند خون صحبت کنیم و انواع دمنوش پایین آورنده قند خون را معرفی کنیم، لازم است تعریقی درباره قند خون ارائه کنیم. قند خون یکی از شاخص‌های مهم سلامتی است که سطح گلوکز موجود در خون را نشان می‌دهد. گلوکز نوعی قند است که از طریق مواد غذایی مصرف شده وارد بدن می‌شود و بدن آن را به دست می‌آورد. از آن جایی که گلوکز، انرژی اصلی و لازم برای سلول‌ها و بافت‌های بدن را تهیه می‌کند، متابولیسم صحیح آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای بررسی سطح قند خون بدن، معمولا از تست قند خون استقاده می‌شود که اندازه‌گیری آن به طور عمومی در واحد میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) یا میلی‌مول بر لیتر (mmol/L) است. سطح قند خون طبیعی بدن در حالت نرمال چیزی حدود 70 تا 100 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) است و این مقدار در زمان خوابیدن تا 140 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) پس از مصرف غذا قابل تغییر خواهد بود. افزایش یا کاهش قند خون تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی است و عموما به دنبال مواردی همچون دیابت، نقص انسولین، فشار خون بالا، و یا استرس می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی به دنبال داشته باشد.

چای کنترل قند خون

ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که آیا قند خون و نوشیدن چای ارتباطی با یکدیگر دارند و آیا چای کنترل قند خون وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که بله. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف برخی از نوشیدنی‌ها و مانند چای سبز می‌تواند تاثیر چشمگیری در کنترل سطح قند خون بدن داشته باشد. 

این موضوع به عوامل مختلفی از جمله ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، قند، و کافئین موجود در چای بستگی دارد که در نهایت می‌تواند بر تولید انسولین و جذب گلوکز در بدن تاثیرگذار باشد. البته دمنوش کنترل قند خون تنها بخشی از این داستان را جبران می‌کند و برای مدیریت سطح قند خون بدن باید به تغذیه مناسب و فعالیت بدنی خود نیز توجه داشته باشید. برای استفاده بهینه از چای کنترل قند خون، می‌توانید با پزشکان و متخصصان تغذیه صحبت کنید و از انواع دمنوش معجزه بخش برای کنترل قند بدن استفاده نمایید. چای دارای مواد آنتی اکسیدانی همچون کاتچین‌ها است که با مهار کردن فعالیت آنزیم‌های پوشیده از قند، به جذب قند و همچنین هضم آن کمک می‌کند و از این طریق در کنترل و کاهش قند خون تاثیر می‌گذارد. برای مشاهده تاثیر بیشتر چای کنترل قند خون، گفته می‌شود که این نوشیدنی را پس از وعده‌های غذایی مصرف کنید.

دمنوش کنترل قند خون

انواع دمنوش کنترل قند خون

حالا که درباره تاثیر چای بر سطح قند خون در بدن صحبت کردیم، نوبت به بررسی انواع دمنوش کنترل قند خون و تاثیر نوشیدن دمنوش برای مدیریت آن می‌رسد. پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که برخی از دمنوش‌ها می‌توانند به کنترل قند خون کمک کنند، اما مصرف دمنوش‌ها به تنهایی برای کنترل آن کافی نیست و نوشیدن آن‌ها باید همراه با رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم باشد. دمنوش نیز عملکردی مشابه با چای دارد و می‌تواند به جذب قند کمک کند و از سوی دیگر، می‌تواند تاثیر چشمگیری بر کنترل میزان انسولین و افزایش حساسیت به انسولین و در نتیجه کنترل قند خون داشته باشد.

دمنوش کنترل قند خون به وفور و با تنوع بسیار زیاد در بازار وجود دارد. انواع رایج و شناخته شده دمنوش پایین آورنده قند خون شامل گل قاصدک، گل بابونه، آویشن، چای سبز، گزنه، زعفران و دارچین است که در ادامه به تاثیر هر یک از آن‌ها بر سطح قند خون بدن می‌پردازیم.

دمنوش گل قاصدک

دمنوش گل قاصدک یکی از انواع دمنوش پایین آورنده قند خون به شمار می‌رود و از جوشاندن برگ‌های گل قاصدک به دست می‌آید. مطالعاتی که در زمینه انواع دمنوش کنترل قند خون انجام شده است نشان می‌دهد که مصرف دمنوش گل قاصدک می‌تواند به کاهش قند خون کمک کند. اسید شیکوریک و کلروژنیک که دو ماده زیست فعال در این گیاه هستند، به عنوان عوامل اصلی که بر پایین آمدن قند خون تاثیر می‌گذارند، معرفی شده‌اند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که این ترکیبات میزان ترشح انسولین از پانکراس را در زمان جذب گلوکز در بافت عضلانی بهبود می‌بخشد که در نهایت منجر به حساسیت به انسولین و کاهش قند خون می‌شود. در تحقیقات دیگری نیز از دمنوش گل قاصدک به عنوان دمنوش کنترل قند خون یاد شده و بیان شده است که این دو ماده در گل قاصدک، با محدود کردن هضم غذاهای کربوهیدرات نشاسته‌ای، بر کاهش سطح قند خون بدن تاثیر می‌گذارد.

دمنوش گل بابونه

یکی دیگر از انواع دمنوش کنترل قند خون، دمنوش بابونه است. مصرف روزانه این دمنوش از مشکلات و ناراحتی‌های ناشی از بیماری دیابت نوع دوم اعم از آسیب‌های سیستم عصبی و کلیه‌ها و… جلوگیری می‌کند. این دمنوش با خارج کردن قند از خون و قرار دادن آن در ذخایر کبدی، از عوارض و مشکلات حاصل بیماری دیابت نیز پیشگیری می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که در طی 8 هفته روی 64 فرد مبتلا به دیابت انجام شد، دمنوش گل بابونه، برای کنترل قند خون مفید است به طوری که اگر افراد سه بار در روز، بعد از غذا 150 میلی لیتر دمنوش حاوی سه گرم گل بابونه را بنوشند، از سطح انسولین و هموگلوبین A1c آن‌ها کاسته خواهد شد.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله بیان شد، دمنوش‌ها، به‌ویژه دمنوش‌های گیاهی، گزینه مناسب و بدون عارضه برای کنترل قند خون هستند. دمنوش کنترل قند خون انواع زیادی دارد. به عنوان مثال، دمنوش آویشن با خواص ضد التهابی، ضد‌باکتریایی و افزایش حساسیت به انسولین می‌تواند به کاهش میزان قند خون کمک کند. همچنین، دمنوش گل بابونه معمولاً به‌عنوان یک داروی طبیعی برای کاهش استرس و التهابات استفاده می‌شود که این ویژگی‌ها ممکن است در کنترل میزان قند خون نیز موثر باشند. با این وجود، مهم است که به صورت خودسرانه از این دمنوش‌ها برای مدیریت سطح قند خون بدن خود استفاده نکنید و برای انجام این کار حتما به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر بیماری دیگری دارید و دارو مصرف می‌کنید. اگر مایل به دریافت و خرید انواع چای و دمنوش هستید، می‌توانید از طریق وب سایت چای دوغزال اقدام کنید.

سوالات متداول

  • رایج‌ترین انواع دمنوش کنترل قند خون کدام است؟

انواع دمنوش برای کاهش سطح قند خون وجود دارد که از میان آن‌ها، دمنوش گل قاصدک، گل بابونه، آویشن، چای سبز، گزنه، زعفران و دارچین بیشتر مصرف می‌شود.

  • آیا دمنوش پایین آورنده قند خون به تنهایی کافی است؟

حیر. برای کاهش سطح قند خون، باید در کنار مصرف دمنوش، به تغذیه سالم و فعالیت بدنی توجه داشته باشید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

  • نوشیدن چای برای کاهش قند خون مناسب است؟

بله. نوشیدن چای به ویژه چای سبز تاثیر چشمگیری بر کنترل قند خون دارد. چای دارای مواد آنتی اکسیدانی همچون کاتچین‌ها است که فعالیت آنزیم‌های پوشیده از قند را مهار می‌کند و در نهایت باعث کنترل قند خون می‌شود.