پودر زعفران چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد پودر زعفران-چای دوغزال

زعفران ماده‌ای بسیار ارزشمند در دنیای آشپزی بوده که توانایی منحصر به فردی در طعم دادن به غذاها و دسرها دارد. عطر و طعم متمایز زعفران این ماده را به یک انتخاب عالی برای آشپزی تبدیل کرده است.

افزودنی‌های طبیعی روند رو به رشدی نسبت به مواد شیمیایی دارند و به همین ترتیب استفاده از زعفران نیز در حال حاضر رو به افزایش و رشد است. زعفران پودری یکی از کاربردی‌ترین ادویه‌ها در تهیه و پخت انواع غذا و دسر‌ها به شمار می‌رود. این ادویه باارزش نه تنها در ایران بلکه در جهان مصرف‌کننده فراوانی دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به بررسی فواید پودر زعفران، کاربردها و طرز استفاده از این گیاه با ارزش بپردازیم.

خواص پودر زعفران برای سلامتی و بدن 

پودر زعفران دارای عناصری مانند کروسین، سافرانال و پیکروکروسین است. این عناصر هر کدام ویژگی‌هایی دارند؛ کروسین باعث رنگ‌دهی، پیکروکروسین موجب طعم تلخ و سافرانال باعث عطر دادن به زعفران پودری می‌شود. علاوه بر‌این هر کدام از این‌ها دارای خواص دارویی و درمانی نیز هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

1– درمان افسردگی

تا به امروز مطالعات و کارآزمایی‌های زیادی مبنی بر خواص و کاربرد پودر زعفران در کاهش مشکلات ناشی از افسردگی انجام شده است. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که زعفران بر سطوح‌ ناقل‌های عصبی مثل دوپامین و سروتونین اثر می‌گذارد. این نمونه از ناقل‌های عصبی نقش زیادی در تنظیم خلق و خو و احساسات دارند. زمانی که سطوح این مواد شیمیایی در مغز تقویت می‌شوند، پودر زعفران به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند. همچنین ثابت شده است که این پودر علائم و عوارض شناخته شده‌ای برای افرادی که از افسردگی رنج می‌برند ندارد؛ بلکه می‌تواند روی عوارض سایر داروهای شیمیایی تاثیر مثبت بگذارد.

2– درمان اضطراب و ایجاد شادی

تاثیر پودر زعفران بر کاهش استرس بر هیچ فردی پوشیده نیست. اصلی‌ترین دلیل ایجاد استرس و اضطراب، وجود تنش‌های محیطی و آنتی‌اکسیدان‌ها است. متخصصان عقیده دارند استفاده از این پودر خواص آرامش‌بخش بسیاری دارد. همچنین با‌ توجه به اینکه زعفران دارای طبعی گرم و زنده است، می‌تواند مکانیسم‌های عصبی‌ را تنظیم و کنترل می‌کند و به این ترتیب، باعث بهبود عملکرد اعصاب شود.

3– پیشگیری و درمان سرماخوردگی

یکی دیگر از انواع کاربرد پودر زعفران بهبود و درمان سرماخوردگی است. زمانی که زعفران را به صورت دم کرده استفاده می‌کنید، از خواص ویتامین ث موجود در این گیاه با‌ارزش، برخوردار می‌شوید. درواقع استفاده از این پودر باعث تقویت بدن می‌شود و احتمال مبتلا شدن به سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. هر 25 گرم زعفران دارای 20 میلی گرم ویتامین است که با توجه به طبیعی بودن این محصول، راحت جذب بدن می‌شود. اگر شما هم دنبال استفاده از زعفرانی مرغوب و با کیفیت هستید، در صورت تمایل می‌توانید این گیاه مفید را از وب سایت چای دوغزال تهیه کنید و از آن لذت برید.

کاربردهای پودر زعفران-چای دوغزال

4– پیشگیری و درمان بیماری سرطان

یک کاربرد دیگر پودر زعفران پیشگیری از بیماری سرطان است. رادیکال‌های آزادی که در بدن تولید می‌شوند، یکی از مهم‌ترین عوامل بروز و مبتلا شدن انسان به این بیماری خطرناک هستند. تولید اینگونه رادیکال‌ها در بدن انسان اجتناب‌ناپذیر است. اما مسیرهایی وجود دارد که ما می‌توانیم این رادیکال‌ها را از بین ببریم. بهترین و کم‌ هزینه‌ترین این مسیر‌ها استفاده از پودر زعفران است که در این زمینه کاملا موثر است.

5-افزایش قدرت و توانایی ذهنی

یکی دیگر از انواع کاربرد پودر زعفران افزایش توانایی و قدرت ذهنی است. استفاده از زعفران پودر شده می‌تواند هوشیاری و قدرت ذهنی افراد را افزایش دهد و از مغز انسان در مقابل فراموشی و هر نوع آسیب دیگری محافظت کند. رادیکال‌های آزادی که در بدن انسان وجود دارند به ذهن و مغز نیز آسیب جدی می‌زنند. با‌ توجه به اینکه زعفران دارای آنتی اکسیدان است می‌تواند با این رادیکال‌های آزاد مبارزه کند و اجازه ندهد که آسیبی به مغز انسان برسد. همچنین به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌های موجود در زعفران، این ماده ارزشمند می‌تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند و مانعی بر سر راه بروز اختلالات عصبی باشد.

6– افزایش سلامت قلب

در این عصر با توجه به سبک زندگی نامناسبی که داریم، رایکال‌های آزاد در بدن انسان افزایش یافته‌اند. این رادیدکال‌های آزاد باعث اکسید شدن عروق کرونر قلبی بدن و در نهایت به خطر افتادن سلامت قلب و عروق ما می‌شوند. پودر زعفران مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد که می‌تواند باعث نابود شدن رادیکال‌های آزاد موجود در بدن شود و سلامت قلب و عروق ما را تا حدود زیادی تضمین کند.

7– انرژی‌بخش به بدن

نوع دیگری از کاربرد پودر زعفران این است که متابولیسم بدن را از نظر وجود چربی‌ها و گلوکز بهبود ببخشد. این ماده پرخاصیت، سوخت و ساز چربی‌هایی را که از طریق غذا دریافت می‌شوند را بهینه می‌کند. این روند موجب می‌شود انرژی فرد افزایش پیدا کند و از خطر ابتلا به دیابت جلوگیری شود. در نتیجه هیچ‌گونه چربی در بدن انسان تجمع نمی‌کند و وزن فرد کاهش می‌یابد.

8-ایجاد آرامش و تنظیم خواب

یکی دیگر از انواع کاربرد پودر زعفران ایجاد و تنظیم خوابی آرام است. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان داده که اگر در طول روز مصرف 15 میلی گرم زعفران پودری را برای یک دوره مشخص جایگزین قرص خواب‌آور کنید، می‌توانید خوابی آرام و راحت را تجربه نمایید.

انواع کاربرد پودر زعفران-چای دوغزال

9- پیشگیری از تنگی نفس و بهبود علائم آن

پودر زعفران مواد آلرژن خیلی کمی دارد و به همین دلیل مصرف آن، منجر به تقویت سیستم تنفسی و حتی در بسیاری از موارد باعث بهبود علائم بیماری آسم می‌شود.

10– زیبایی و شفافیت پوست

یکی دیگر از انواع کاربرد پودر زعفران، ایجاد پوستی زیبا و شفاف است. زعفران با‌توجه به مواد بسیار مفیدی که دارد، می‌تواند کلاژن‌های موجود در پوست را احیا و افزایش دهد و باعث شفافیت و شادابی پوست شود. در واقع کلاژن یکی از ضروریات داشتن پوستی شفاف و شاداب است. زمانی که پوست ما مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید یا سایر عوامل محیطی قرار می‌گیرد، کلاژن‌های پوست از بین می‌رود. این درحالی است که زعفران با توجه به خاصیت کلاژن سازی که دارد، می‌تواند پوست شما را بازسازی کرده و بهبود ببخشد.

11- تنظیم قاعدگی زنان

قاعدگی و سندروم pms یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به زنان است. بروز بی‌نظمی در قاعدگی موجب می‌شود خانم‌ها دچار استرس و اضطراب شوند و تاثیری منفی بر روح و روان خانم و اعضای خانواده‌ آن‌ها داشته باشد. این درحالی است که پودر زعفران می‌تواند از ایجاد بی‌نظمی در قاعدگی جلوگیری کند. اگر قبل از دوره قاعدگی زعفران پودری را استفاده کنید، می‌توانید تا حد زیادی مانع از ایجاد بی‌نظمی در این دوره شوید.

نحوه استفاده از پودر زعفران  

طرز استفاده از زعفران پودری در آشپزی و تهیه غذا بدین صورت است که باید ابتدا نخ زعفران را در آب گرم یا جوش حدود 10 الی 20 دقیقه خیس کنید. این کار باعث آزاد شدن طعم و رنگ از نخ‌های زعفران می‌شود. بعد از انجام این کار می‌توانید مایع به دست آمده را در تهیه انواع غذا استفاده کنید. پودر زعفران معمولا در انواع غذاهای برنجی، سوپ‌ها، خورش‌ها، کیک‌ها، چای و انواع دسر‌ها استفاده می‌شود. در تهیه انواع این خوراکی‌هایی که اشاره کردیم، استفاده درست از زعفران پودری بسیار مهم است زیرا مقدار بسیار کمی از زعفران برای تهیه این خوراکی‌ها کافی است. همچنین اگر می‌خواهید زعفران پودری تازه‌ای داشته باشید، سعی کنید آن را در فضایی خنک و تاریک نگهدارید.

سخن پایانی

در این مقاله که به موضوع خواص، کاربرد و محدودیت‌های پودر زعفران پرداخته شد، بیان کردیم که این گیاه برای درمان انواع بیماری‌ها مفید است. درمان افسردگی، درمان اضطراب و شادی بخشی, پیشگیری و درمان سرماخوردگی، پیشگیری و درمان سرطان، افزایش توانایی‌های ذهنی، افزایش سلامت قلب و عروق، تنظیم خواب، پیشگیری از تنگی نفس، شفافیت پوست و تنظیم قاعدگی بانوان از جمله کاربردهای پودر زعفران است. اگر شما نیز مایل به استفاده و بهر‌مندی از خواص با‌ارزش زعفران پودری هستید، می‌توانید به وب سایت چای دوغزال مراجعه کرده و زعفرانی با کیفیت تهیه کنید. دوغزال ارائه‌دهنده انواع چای و همچنین زعفران باکیفیت است.

سوالات متداول

  • آیا زعفران دم کرده فاسد می‌شود؟

توصیه می‌شود زعفران دم کرده را سریع استفاده کنید. زیرا به مرور تغییر رنگ داده و خواص خود را از دست می‌دهد.

  • آیا استفاده ا از پودر زعفران  عوارض دارد؟

بله استفاده افراطی از هر محصولی همیشه با عوارضی برای بدن همراه است.

  • بهترین راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی چیست؟

خرید زعفران از مراکز معتبر و قابل اطمینانی مانند وبسایت چای دو غزال