همه چیز درباره درمان یبوست با چای

یبوست مشکلی است که افراد در هر سنی هر از گاهی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از مردم به ملین‌ها و سایر درمان‌های بدون نسخه روی می‌آورند. با این حال، مقابله با یبوست به طور طبیعی برای بسیاری از افراد بهترین راهکار است. در حالی که چای به تنهایی یبوست را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی مناسب باشد. این سوال پیش می‌آید که: «درمان یبوست با چای امکان پذیر است؟» در این بررسی از وبسایت «دوغزال» در مورد تاثیر چای بر یبوست صحبت می‌کنیم.

عوامل موثر بر یبوست

یبوست دلایل مختلفی دارد که برخی از آن‌ها خارج از کنترل شما هستند. در حالی که یبوست گاه به گاه معمولاً با کم آبی بدن یا تغییر در رژیم غذایی ایجاد می‌شود، اما انواع مزمن یبوست می‌توانند دلایل زمینه‌ای مانند اختلالات روده و آلرژی‌های غذایی داشته باشند. در ادامه به برخی از علل رایج یبوست و سپس درمان یبوست با چای اشاره می‌کنیم.

فیبر بسیار کم

فیبر به حفظ منظم و راحت حرکات روده کمک می‌کند و از سلامت کلی روده حمایت خواهد کرد. خوردن فیبر بسیار کم می‌تواند بر سلامت گوارش تاثیر منفی بگذارد و به یبوست منجر شود. اگر رژیم غذایی شما خیلی کم فیبر باشد، ممکن است دچار یبوست شوید. برای افزایش مصرف فیبر و کمک به بازگرداندن حرکات روده به حالت عادی، سعی کنید غذاهای پر فیبر بیشتری مانند میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، دانه‌های چیا و لوبیا مصرف کنید.

وضعیت پزشکی

یبوست می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد. علاوه بر شرایط مرتبط با روده مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری التهابی روده (IBD)، سایر مسائل پزشکی مانند کم کاری تیروئید، سرطان و دیابت نیز می‌توانند باعث یبوست شوند. اگر از یک رژیم غذایی سالم و پر فیبر پیروی می‌کنید، آب فراوان می‌نوشید و ورزش منظمی انجام می‌دهید، اما همچنان یبوست را تجربه می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

عدم نوشیدن مایعات

سیستم گوارشی برای سالم ماندن و منظم نگه داشتن حرکات روده به عرضه مداوم مایعات بستگی دارد. اگر کم آب هستید، این موضوع می‌تواند منجر به مدفوع سفت شود که دفع آن ناراحت کننده است. کم آبی می‌تواند باعث یبوست گاه به گاه و مزمن شود که مورد دوم در افراد مسن شایع‌تر است. نیاز روزانه به آب به عواملی مانند سطح فعالیت و وزن بدن بستگی دارد، اما آکادمی ملی پزشکی توصیه می‌کند که زنان بالغ حداقل 91 اونس (2.7 لیتر) و مردان بالغ حداقل 125 اونس (3.7 لیتر) در روز مصرف کنند. درمان یبوست با چای می تواند اثرات آبرسانی برای بدن داشته باشد.

تاثیر چای بر یبوست-چای دوغزال

مصرف دارو

یبوست یک عارضه جانبی رایج مربوط به استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، ضد صرع، مسکن‌های اپیوئیدی و داروهای ضد روان پریشی است. مکمل‌هایی مانند کلسیم و فرآورده‌های آهن نیز می‌توانند باعث یبوست شوند. به عنوان مثال، اشکال خاصی از آهن، مانند سولفات آهن، در مقایسه با سایر اشکال آهن مانند کلات بیس گلیسینات آهن بسیار بیشتر باعث ایجاد یبوست می‌شوند.

آلرژی یا عدم تحمل غذایی

برخی از آلرژی‌ها و عدم تحمل‌های غذایی می‌توانند باعث علائم گوارشی مانند یبوست شوند. آلرژی و عدم تحمل لبنیات، گلوتن و سایر مواد غذایی رایج با تغییرات مدفوع از جمله یبوست و اسهال همراه است. طبق یک بررسی در سال 2022، حدود 30 درصد از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز یبوست را تجربه می‌کنند، وضعیتی که تقریباً 65 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر فکر می‌کنید که یبوست شما ممکن است به دلیل عدم تحمل غذایی یا آلرژی ایجاد شود به پزشک مراجعه کنید.

درمان یبوست با چای

چای یک درمان خانگی رایج برای بسیاری از بیماری‌ها مانند سرماخوردگی یا گلودرد است؛ اما درمان یبوست با چای امکان پذیر است؟ اول از همه، چای می‌تواند به آبرسانی بدن کمک کند که این امر می‌تواند از سلامت دستگاه گوارش حمایت کند و به نرمی و راحت نگه داشتن مدفوع کمک زیادی خواهد کرد. به علاوه، برخی از انواع چای دارای اثرات ملین هستند، به این معنی که موادی دارند که باعث حرکت دادن مواد در مجرای روده و تحریک حرکات روده می‌شوند.

تحقیقات در مورد تاثیر چای بر یبوست محدود است. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که بعضی از چای‌ها از جمله چای رازیانه ممکن است برای کسانی که با یبوست دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید باشند. همچنین، شواهد پیش بالینی نشان می‌دهند که برخی از چای‌ها حاوی ترکیباتی هستند که فعالیت‌های تحریک کننده روده دارند. مقدار چایی که برای کاهش یبوست باید بنوشید به نوع چای بستگی دارد.

اکثر مطالعاتی که تاثیر چای بر یبوست بررسی می‌کنند از دوزهای تک یا چندگانه چای استفاده کرده‌اند که در طول یک روز پخش می‌شوند، بنابراین زمان‌ بندی به نظر نمی‌رسد آنقدر مهم باشد (تا زمانی که چای کافئین‌دار نباشد). چای‌های کافئین‌دار مانند چای سبز و چای سیاه در صورت مصرف بیش از حد می‌توانند عوارض جانبی مانند بی‌قراری، اضطراب و بی‌خوابی ایجاد کنند.

درباره درمان یبوست با چای - چای دوغزال

هنگام مصرف دمنوش‌هایی که به طور خاص برای خواص ملین خود استفاده می‌شوند، همیشه باید توصیه‌های دوز ایمن را دنبال کنید، زیرا مصرف دوز بسیار بالای هر ملین می‌تواند منجر به عوارض جانبی شود که برخی از آن‌ها ممکن است جدی باشند. به عنوان مثال، چای‌های سنا و کاسکرا ممکن است منجر به عوارض جدی سلامتی مانند آسیب کبدی و خونریزی مقعدی شوند.

به یاد داشته باشید که همه علل یبوست تحت کنترل شما نیستند و یبوست می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تری مانند کم کاری تیروئید و برخی سرطان‌ها باشد. اگر تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کرده‌اید و یبوست شما بهتر نشده است، بسیار مهم است که برای معاینه با پزشک قرار ملاقات بگذارید. بسته به علت مشکل ممکن است برای بهبود علائم خود به داروهای تجویزی یا سایر درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشید.

نکات قابل توجه درمان یبوست با چای

در حالی که برخی از چای‌ها ممکن است فواید بالقوه‌ای برای تسکین یبوست داشته باشند، ضروری است که در استفاده از چای به‌عنوان یک درمان با احتیاط عمل کنید. در ادامه به چند نکته برای درمان یبوست با چای اشاره می‌کنیم:

کلام آخر

مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن انواع خاصی از چای از جمله چای سنا و چای رازیانه، ممکن است برای یبوست مفید باشد، اما تحقیقات محدود هستند. در حالی که نوشیدن یک فنجان چای ممکن است به کاهش یبوست کمک کند، اما نمی‌تواند به تنهایی یبوست را برطرف کند. درمان یبوست با چای باید در کنار مواد غذایی دیگر انجام شود.  با این حال، برای خرید انواع چای مرغوب از وبسایت «دوغزال» اقدام کنید.

سوالات متداول

هر نوشیدنی که آبرسان باشد یا خاصیت محرک روده داشته باشد ممکن است به بهبود یبوست کمک کند. دمنوش‌های گیاهی، آب و قهوه نمونه‌هایی از نوشیدنی‌هایی هستند که به کاهش یبوست کمک می‌کنند.

اگرچه چای زنجبیل ممکن است به تسکین حالت تهوع و ناراحتی کلی دستگاه گوارش کمک کند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه چای زنجبیل می‌تواند یبوست را بهبود بخشد وجود ندارد.

برخی از شواهد نشان می‌دهند که چای سیاه دارای اثرات ضد اسهالی است، به این معنی که می‌تواند حرکت روده را کاهش دهد که ممکن است بهترین چای در هنگام اسهال نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *