خواص چای دارچین

آشنایی با خواص چای دارچین-دوغزال!

خواص چای دارچین

اگر عاشق چای هستید باید بدانید که چای راهی عالی برای بهره‌‌مندی از فواید انواع گیاهان و ادویه‌هاست. در حالی که دمنوش‌های گیاهی معمولاً برای کمک به گلودرد مصرف می‌شوند، شاید تعجب کنید که بدانید چای دارچین ممکن است برای سیستم ایمنی نیز مفید باشد. خواص چای دارچین را می‌توان به محتوای آنتی اکسیدانی بالای آن نسبت داد که توجه بسیاری از محققان را برانگیخته است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که مزایای سلامتی دارچین با خواص ضد التهابی، ضد سرطانی و ضد دیابتی مرتبط هستند؛ بنابراین، آیا دمنوش دارچین نیز فواید مشابهی دارد و چه مقدار از چای دارچین را باید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف کرد؟ در این بررسی از وبسایت «دوغزال» به این سوالات پاسخ می‌دهیم و در مورد خواص چای دارچین صحبت می‌کنیم.

آیا دارچین سالم است؟

دارچین یک ادویه معطر است که قرن‌هاست در غذاهای سراسر جهان استفاده می‌شود. این ادویه از درخت دارچین به دست می‌آید و قدمت استفاده از آن به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. در گذشته از دارچین به عنوان مرهم و برای تسکین بیماری‌ها و ناراحتی‌های مختلف استفاده می‌شد. از آن زمان تا کنون، چوب دارچین به یک ادویه کاربردی برای افزودن طعم به غذا و نوشیدنی‌های گرم تبدیل شد. امروزه نیز خواص چای دارچین به موارد بسیار زیاد و گوناگونی مربوط می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آیا می‌دانستید که انواع مختلفی از دارچین وجود دارند؟ چهار نوع اصلی دارچین عبارتند از:

 • دارچین واقعی که معمولاً دارچین سیلان یا دارچین مکزیکی نیز نامیده می‌شود. نام علمی دارچین سیلان Cinnamomum zeylanicum است.
 • دارچین اندونزیایی که با نام علمی Cinnamomum burmanni نیز شناخته می‌شود.
 • دارچین ویتنامی که با نام علمی Cinnamomum loureiroi نیز شناخته می‌شود.
 • دارچین کاسیا یا دارچین چینی که با نام علمی Cinnamomum aromaticum نیز شناخته می‌شود.

فواید و خواص چای دارچین-دوغزال!

تحقیقات نشان داده شده‌اند که دارچین فراتر از طعم لذیذش، اثرات مثبت زیادی بر سلامتی انسان دارد. به بیان ساده‌تر، خواص چای دارچین بسیار زیاد است و می‌تواند تاثیر مثبتی بر بدن داشته باشد. هرچند چای سیاه یکی از پرطرفدارترین انواع چای بین مردم شناخته می‌شود اما چای دارچین نیز طرفداران خود را در سراسر جهان دارد. توجه به این نکته مهم است که برخی از این اثرات مثبت عمدتاً در شرایط آزمایشگاهی ثبت شده‌اند و مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است. با این حال، از فواید چای دارچین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خواص ضد التهابی
 • خواص ضد دیابت
 • خواص ضد میکروبی
 • خواص آنتی اکسیدانی
 • خواص ضد سرطانی بالقوه
 • خواص ضد چربی بالقوه
 • خواص ضد قارچی
 • خواص آنتی باکتریال

خواص چای دارچین

اگر هنوز برای نوشیدن چای دارچین حتی از نوع چای کیسه ای به رژیم غذایی خود متقاعد نشده‌اید، بیایید نگاهی به خواص چای دارچین بیندازیم تا ببینیم آیا می‌توان آن را به رژیم غذایی خود اضافه کرد یا خیر.

خواص چای دارچین برای کاهش قند خون

دمنوش دارچین با حمایت از سطح قند خون سالم به سلامت متابولیک شما کمک می‌کند. خواص آنتی اکسیدانی دارچین که از پلی فنول‌های موجود در این ادویه به دست می‌آید به کاهش گلوکز بعد از غذا کمک خواهد کرد. یک مطالعه روی دارچین اندونزیایی نشان داد که این ادویه اثرات مثبتی بر سطح قند خون در افراد غیر دیابتی دارد. نویسندگان دریافتند افرادی که چای دارچین مصرف می‌کنند، سطح گلوکز خونشان پس از صرف غذا کمی پایین‌تر است.

خواص چای دارچین برای بهبود سلامت قلب و عروق

همچنین در مطالعات انجام شده، چای پاکتی دارچین دارای خواصی برای بهبود شرایط قلبی است. آنتی اکسیدان‌های موجود در دارچین ممکن است به بدن در مبارزه با رادیکال‌های آزادی که می‌توانند به بافت‌های بدن آسیب رسانده و منجر به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی شوند، کمک کند. از خواص چای دارچین این است که باعث کاهش فشار خون، تری گلیسیرید و کلسترول LDL می‌شود که می‌تواند از سلامت قلب حمایت کند. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف دارچین منجر به کاهش قابل توجه فشار خون سیستولیک می‌شود. با حمایت از سلامت متابولیک و بهبود حساسیت به انسولین، این ادویه همچنین ممکن است در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است!

خواص چای دارچین برای کاهش وزن و لاغری

یکی دیگر از خواص چای دارچین ارتباط آن با کاهش وزن است. یک متاآنالیز که اثرات دمنوش دارچین را بر کاهش وزن و چاقی بررسی می‌کند، نشان داد که چای دارچین برای کاهش وزن مناسب است. به طور خاص، این مطالعات نشان دادند که مصرف چای دارچین می‌تواند بر میزان چاقی تاثیر بگذارد. این مزیت همچنین ممکن است ناشی از توانایی دارچین در بهبود حساسیت به انسولین باشد که می‌تواند به داشتن وزن سالم کمک کند.

فواید چای دارچین برای کاهش دردهای قاعدگی

بسیاری از افراد در طول دوره قاعدگی خود ناراحتی یا علائمی مانند گرفتگی عضلات، نفخ و مه مغزی را تجربه می‌کنند. چای دارچین ممکن است برای کاهش برخی از علائم درد دوره قاعدگی مفید باشد. یک مطالعه نشان داد که مصرف دارچین نه تنها گرفتگی و درد قاعدگی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، بلکه منجر به کاهش قابل توجه خونریزی قاعدگی، حالت تهوع و استفراغ می‌شود. دفعه بعد که دردهای قاعدگی را تجربه کردید، نوشیدن یک لیوان چای از این چوب ممکن است برای مقابله با این احساس ناخوشایند مفید باشد.

خواص چای دارچین برای تشکیل کلاژن

خواص چای دارچین برای بدن-دوغزال!

شواهد محدودی وجود دارند که نشان می‌دهند دارچین ممکن است از تشکیل کلاژن حمایت کند. کلاژن می‌تواند از پوست، استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، موی سالم و بسیاری از موارد دیگر حمایت کند. مطالعه‌ای که خواص چای دارچین بر تولید کلاژن را بررسی کرد، نشان داد که دارچین ممکن است میزان کلاژن نوع I را افزایش دهد. با این حال، مطالعات بیشتری برای این موضوع مورد نیاز است.

خواص چای دارچین برای به پیشگیری از برخی سرطان‌ها

دارچین معمولاً به دلیل فواید متابولیک و قلبی عروقی شناخته شده است، اما برخی بررسی کرده‌اند که خواص چای دارچین به خواص ضد سرطانی نیز مربوط می‌شود. مطالعات کشت سلولی آزمایشگاهی نشان داده‌اند که دارچین می‌تواند باعث مرگ سلول‌های تومور یا سرطان بدون تأثیر بر سلول‌های طبیعی شود. توجه به این نکته مهم است روشی که بدن انسان زنده ممکن است دارچین را متابولیزه کند با کشت سلولی آزمایشگاهی بسیار متفاوت است.

خواص چای دارچین برای بهبود عملکرد شناختی

چای طعم دار دارچین همچنین ممکن است عملکرد مغز و سلامت شناختی را تقویت کند. قابل ذکر است که دارچین در مطالعات انجام شده، از عملکرد حافظه پشتیبانی می‌کند. در مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد، دانشمندان تاثیر دارچین بر حافظه را بررسی کردند. محققان دریافتند که مصرف دارچین منجر به تقویت حافظه و عملکرد شناختی می‌شود. دارچین ممکن است عملکرد شناختی را به چند روش مختلف به شرح زیر تحت تاثیر قرار دهد:

 • دارچین حاوی آنتی اکسیدان‌ها و سایر مواد شیمیایی گیاهی است که می‌تواند توانایی مغز برای گلوکز را برای عملکرد مطلوب بهبود بخشد.
 • ممکن است عوامل مضری مانند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد که می‌تواند بر عملکرد مغز تاثیر بگذارد.
 • دارچین با کاهش مقاومت به انسولین ممکن است برخی از تغییرات مغزی ناشی از بیماری آلزایمر را کاهش دهد و به بهبود سیگنال دهی انسولین مغز کمک کند.

مزایای چای دارچین برای رفع نفخ و التهاب

دمنوش دارچین ممکن است در کاهش نفخ و کاهش التهاب موثر باشد. خواص ضد التهابی موجود در دارچین به ترکیباتی به نام‌های 2-hydroxycinnamaldehyde ،cinnamaldehyde و اسید سینامیک مرتبط است. یک مطالعه نشان داد که خواص ضد التهابی این ادویه ناشی از توانایی آن در توقف تولید اکسید نیتریک (یک مولکول مضر و التهابی) است. با این حال، مصرف دارچین منجر به بهبود قابل توجهی در علائم گوارشی در افراد مبتلا به سوء‌هاضمه می‌شود.

خواص چای دارچین برای مبارزه با قارچ‌ها و باکتری‌ها

چای دارچین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی است. مطالعات نشان می‌دهند که ماده فعال اصلی دارچین یعنی سینامالدئید از رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و کپک‌های متعدد جلوگیری می‌کند. اینها شامل باکتری‌های رایجی مانند استافیلوکوک، سالمونلا و E. coli هستند که می‌توانند افراد را بیمار کنند. خواص ضد میکروبی چای دارچین همچنین ممکن است به کاهش بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.

خواص چای دارچین برای پوست

تحقیقاتی نیز وجود دارند که نشان می‌دهند دارچین ممکن است کلاژن پوست را تقویت کند. مصرف منظم یک فنجان چای دارچین شاید برخی از علائم پیری را بهبود بخشد. از آنجایی که کلاژن کلید خاصیت ارتجاعی پوست است، دارچین آبرسانی به پوست را نیز فراهم می‌کند. برخی از تست‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند دمنوش دارچین پتانسیل مبارزه با میکروب‌هایی را دارد که باعث آکنه می‌شوند؛ بنابراین چای دارچین گزینه خوبی برای کسانی است که به دنبال راهی طبیعی برای داشتن پوستی سالم هستند.

کلام آخر

شکل متمایز چوب دارچین توسط پوسته داخلی درخت دارچین ایجاد می‌شود که با خشک شدن به شکل رول در می‌آید. این چوب‌ها یا به صورت پودری کوبیده می‌شوند که می‌توان از آن برای تهیه چای استفاده کرد. همه ما قبول داریم که چای دارچین یک نوشیدنی خوشمزه است که در کنار این خوشمزگی می‌توان شمار زیادی از خواص چای دارچین را ذکر کرد. این نوشیدنی علاوه برای مزه خوب، مملو از مواد مغذی است که با انواع مزایای سلامتی مرتبط خواهد بود. در نهایت برای خرید انواع چای باکیفیت از جمله چای سیاه و چای سبز می‌توانید از طریق وبسایت دوغزال اقدام کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

پاسخ به چند پرسش پرتکرار

 • آیا می‌توان هر روز چای دارچین نوشید؟

در حالی که چای دارچین می‌تواند برای سلامت کلی شما مفید باشد، اما مصرف روزانه مقدار زیادی از آن ممکن است ایده خوبی نباشد. یک ترکیب خاص در دارچین به نام کومارین وجود دارد برای کبد سمی محسوب می‌شود. این ترکیب می‌تواند با افزایش سطح بیلی روبین و کاهش سطح پروترومبین منجر به نکروز کبدی شود. مصرف بیش از حد دارچین نیز در برخی موارد می‌تواند منجر به افزایش سطح اگزالات شود. متخصصان مصرف روزانه دارچین کمتر از 0.1 میلی گرم را به ازای هر کیلوگرم وزن بدن توصیه می‌کنند.

 • چه کسانی نباید چای دارچین بنوشند؟

با توجه به اثرات بالقوه دارچین بر کبد، بهتر است مصرف دارچین را در صورت ابتلا یا در معرض خطر ابتلا به هر گونه بیماری کبدی محدود کنید. اگر مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید، از مصرف دارچین خودداری کنید یا حداقل در مورد میزان مصرف خود محتاط باشید. دارچین همچنین می‌تواند با برخی داروها مانند استاتین‌ها تداخل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. اگر هر یک از این سناریوها در مورد شما صدق می‌کنند با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

 • چه زمانی باید چای دارچین نوشید؟

در حالی که صبح‌ها نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و چای سیاه لذت بخش است، اما می‌توانید در هر زمانی از روز از نوشیدن دمنوش دارچین لذت ببرید. سعی کنید یک فنجان چای دارچین را به روتین بعد از ظهر خود در محل کار اضافه کنید یا از آن به عنوان یک نوشیدنی آرامش بخش قبل از خواب استفاده کنید. اگر می‌خواهید از مزایای دارچین برای کمک به بهبود پاسخ گلوکز پس از غذا بهره مند شوید، ممکن است نوشیدن چای دارچین را در ساعات نزدیک به وعده‌های غذایی خود در نظر بگیرید.