درباره چای عطری و اسانس چای برگاموت

درباره چای عطری و اسانس چای برگاموت

چای برگاموت معمولاً ترکیبی از چای سیاه و اسانس میوه برگاموت است. این چای معمولاً به عنوان چای ارل گری شناخته می‌شود و به فروش می‌رسد. برگاموت که به نام ترنج نیز شناخته می‌شود، نوعی مرکبات است که در کشورهای حوزه مدیترانه رشد می‌کند و شایعاتی در مورد خواص دارویی آن وجود دارد. اسانس چای برگاموت معمولاً در خانه با استفاده از یک گیاه وحشی غیرمرتبط تهیه می‌شود و ممکن است فواید سلامتی زیادی داشته باشد. در این بررسی در مورد چای عطری و اسانس چای برگاموت صحبت می‌کنیم.

چای برگاموت چیست؟

برگاموت (Citrus bergamia) یک مرکبات گلابی شکل است که عمدتاً در کالابریا در ایتالیا و همچنین در آرژانتین، برزیل، الجزایر، مراکش، تونس، ترکیه و بخش‌هایی از آسیا رشد می‌کند. پوست این میوه سبز یا زرد است و از آن به عنوان اسانس برای اهداف دارویی یا غذایی استفاده می‌شود. برخی بر این باورند که برگاموت ترکیبی از لیمو و پرتقال تلخ است. کلمه برگاموت از یک کلمه ترکیه‌ای به معنای «گلابی شاهزاده» گرفته شده است.

چای برگاموت فقط از میوه درست نمی‌شود و از آن معمولاً به عنوان اسانس در چای سیاه استفاده خواهد شد. برگ‌های چای سیاه را یا با عصاره برگاموت یا اسانس اسپری کرده یا با پوست ترنج خشک شده مخلوط می‌کنند که این کار طعم ملایمی شبیه مرکبات به چای می‌دهد. اسانس چای برگاموت را می‌توان با کافئین یا بدون کافئین خریداری کرد. این چای همچنین ممکن است با استفاده از سایر برگ‌های چای از جمله چای سبز یا چای رویبوس تولید شود. مقدار کافئین موجود در چای به برگ‌هایی که برای تولید آن استفاده می‌شود بستگی دارد.

اسانس برگاموت ممکن است به نوعی چای ساخته شده با برگ‌های گیاه ترنج وحشی اشاره داشته باشد. ترنج وحشی ممکن است در بخش‌هایی از ایالات متحده و همچنین در اروپا رشد کند. گزارش شده است که چای برگاموت وحشی توسط بومیان آمریکا برای درمان علائم سرماخوردگی و سایر مصارف دارویی استفاده می‌شود.

مزایای اسانس چای برگاموت برای سلامتی

مزایای اسانس چای برگاموت-دوغزال

برگاموت اغلب به دلیل فواید سلامتی که دارد مصرف می‌شود. برخی از افراد برای تقویت هوشیاری ذهنی یا پیشگیری از انواع خاصی از سرطان این چای را می‌نوشند. روغن برگاموت همچنین ممکن است به صورت موضعی روی پوست برای محافظت از بدن در برابر شپش، تسکین پسوریازیس و مدیریت ظاهر ویتیلیگو استفاده شود. برخی از مطالعات تحقیقاتی فواید سلامتی برگاموت را بررسی کرده‌اند. یک مطالعه منتشر شده توسط Phytotherapy Research نشان داد که استنشاق روغن معطر برگاموت ممکن است به کاهش اضطراب قبل از پرتودرمانی کمک کند.

مطالعه دیگری استفاده از آب برگاموت را برای کاهش عوامل خطر قلبی-متابولیک بررسی کرد. محققان در آن مطالعه به این نتیجه رسیدند که مکمل عصاره آب برگاموت باعث کاهش سطح لیپید پلاسما و بهبود پروفایل لیپوپروتئین در افراد مورد مطالعه شد. این نتایج برای استفاده از اسانس چای برگاموت نیز تایید شده هستند. افراد می‌توانند این اسانس را در چای خود بریزند و از مزایای آن بهره مند شوند. در ادامه به مزیت عمده این چای اشاره می‌کنیم:

سلامت قلب را تقویت می‌کند

چای برگاموت ممکن است برخی از عوامل خطر بیماری قلبی را بهبود بخشد. نشان داده شده است که محصولات ترنج سطح کلسترول را کاهش می‌دهند، در حالی که چای سیاه با کاهش فشار خون مرتبط است. به ویژه ترنج حاوی فلاوانون است که ممکن است آنزیم‌هایی را که کلسترول تولید می‌کنند در بدن شما مهار کند. مطالعه‌ای روی 80 نفر با سطح کلسترول بالا نشان داد که مصرف روزانه عصاره ترنج به طور قابل توجهی سطح تری گلیسیرید و کلسترول تام و LDL خون را پس از 6 ماه در مقایسه با مقادیر پایه کاهش می‌دهد.

مطالعات دیگر نتایج مشابهی را مشاهده کرده‌اند و برخی تحقیقات نشان می‌دهند که برگاموت ممکن است اثرات داروهای سنتی کاهش کلسترول را افزایش دهد. در نهایت، یک مطالعه کنترل شده بر روی 95 بزرگسال در معرض خطر فشار خون بالا نشان داد که افرادی که به مدت 6 ماه روزانه 3 فنجان (750 میلی لیتر) چای سیاه با اسانس برگاموت می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که دارو مصرف می‌کردند، به طور قابل توجهی فشار خون پایین‌تری داشتند. بر اساس این نتایج، نوشیدن چای برگاموت شاید برای سلامت قلب شما مفید باشد. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

به هضم غذا کمک می‌کند

فلاونوئیدهای موجود در چای ترنج ممکن است با التهاب مرتبط با مشکلات گوارشی مبارزه کند. یک مطالعه روی موش‌های مبتلا به کولیت، نوعی بیماری التهابی روده (IBD)، را نشان داد که آب برگاموت از آزاد شدن پروتئین‌های التهابی جلوگیری می‌کند و دوره‌های اسهال را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، سایر مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که اسانس چای آب برگاموت ممکن است التهاب روده را کاهش دهد و با باکتری هلیکوباکتر پیلوری که با زخم معده و درد مرتبط است مبارزه کند.

طرز تهیه چای برگاموت

خواص اسانس چای برگاموت-دوغزال

اگر به تهیه چای برگاموت وحشی علاقه دارید، ممکن است در یافتن مواد تشکیل دهنده آن مشکل داشته باشید. پس پیشنهاد می‌کنیم این چای را از طریق برندهای تولید کننده خریداری کنید. چای را می‌توان با برگ‌های برگاموت تازه یا خشک یا حتی از دانه‌ها تهیه کرد. برخی افراد برگاموت وحشی را در خانه پرورش می‌دهند. اگر از مواد تازه برای تهیه چای ترنج وحشی استفاده می‌کنید، باید مقدار بیشتری از آن را (حداکثر نصف فنجان برگ) استفاده کنید. اگر از برگ‌ها یا دانه‌های خشک شده بهره می‌برید، حدود دو قاشق غذاخوری استفاده کنید. برگ‌ها باید حدود پنج دقیقه دم بکشند. قبل از نوشیدن چای آن را صاف کنید.

نتیجه گیری

چای برگاموت از چای سیاه و اسانس برگاموت تهیه می‌شود. ترکیبات موجود در برگاموت و چای سیاه ممکن است به عنوان آنتی اکسیدان عمل کنند، هضم سالم را تقویت کنند و سطح کلسترول و فشار خون شما را کاهش دهند. با این حال، هیچ مطالعه‌ای به طور خاص اثرات اسانس چای برگاموت را ارزیابی نکرده است. اگر می‌خواهید از فواید بالقوه چای برگاموت بهره مند شوید، یک چای کیسه‌ای یا برگ‌های چای را در آب داغ قرار دهید و قبل از نوشیدن آن را صاف کنید. برای خرید چای مرغوب از وبسایت دوغزال اقدام کنید.

سوالات متداول

  • چای برگاموت چیست؟

برگ‌های چای سیاه را یا با عصاره ترنج یا اسانس اسپری کرده یا با پوست ترنج خشک شده مخلوط می‌کنند که این کار طعم ملایمی شبیه مرکبات به چای می‌دهد.

  • مزایای اسانس چای برگاموت برای سلامتی چیست؟

اسانس برگاموت برای سلامت قلب، هضم غذا، مدیریت استرس، مبارزه با تحریکات پوستی و سایر موارد اشاره کرد.

  • عوارض جانبی اسانس چای برگاموت چیست؟

اسانس یا روغن برگاموت زمانی که در مقادیر کم معمولاً در غذا مصرف می‌شود، احتمالاً برای اکثر افراد بی‌خطر است.